Format Kitap
Barkod 9786257031523
Yayın Tarihi 2020-08-12
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 208
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Murat Çavga

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsu içinde geçen on altı (16) yıldız; tarihte kronolojik olarak kurulmuş Türk Devletlerini simgelemektedir. Tarihte kurulan 16 Türk Devletinin dördüncüsü olan Ak Hun İmparatorluğu (Eftalitler) varlıkları ve mücadele dolu süreçleriyle Türklerin kurduğu büyük devletler tarihinde yerini almıştır.

Ak Hun devleti MS 350-558 yılları arasında Batı Türkistan, Afganistan ve Kuzey Hindistan ağırlık olmak üzere Hun Türklerinin çeşitli boylarından batıya yönelerek kurdukları devletin ismidir.

Ak hunların başına geçen Aksuvar Yabgu güçlü bir devlet adamı idi ve MS 430-470 yılları arasında devleti 40 yıl yönetmişti. Güçlü bir yönetici olması nedeniyle Eftalanos lakabını almıştı. Bu nedenle tarihi kaynaklarda bu yeni devlet EFTALİTLER olarak da kayıtlara geçmeye başladı.

Ak Hunlar ile birlikte Türkler ilk kez Maveraünnehir ve Hazar Denizinin doğu bölgelerine yerleştiler. Böylece Türkler ilk kez Hint, Sasani gibi o zamana kadar yabancısı oldukları kültürü ile de tanışmış oldular. Bu çok renkli dinsel ve tarihsel kökeni olan çeşitli milletler ile Türk Kültürünün kaynaşması şimdiki Doğu Asya'nın şekillenmesi ve yeni medeniyetin filizlenmesi ile sonuçlanacaktı.

Bu eserde; Ak Hunlar (Eftalitler) olarak adlandırılan Türk Devletinin kültürel, siyasal yapısını teşkil eden Türk Töresinin yeni medeniyetler ile buluşma sürecinde Türk Toplum Hafızasının kendinden başka medeniyetlere aktarımı ve etkileşiminin kronolojik olarak incelemesini bulacaksınız.

devamını oku..
Etiketler : Tarih Kitapları
Kategori : Türk Devletleri
% 30
indirim
52.50
Liste Fiyatı : 75.00
Kazancınız : 22.50
Miktar :  
Adet
Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %30 indirim